Ekspertka wprowadzająca energię słoneczną, wiatrową i wodorową do zdominowanego przez węgiel regionu Polski zostaje finalistką European Sustainable Energy Awards 2023

Agnieszka Spirydowicz, jedyna kobieta zasiadająca w Radzie Doradczej Krajowej Izby Klastrów Energii, łączy ze sobą zarówno wiedzę społeczną, jak i techniczną, aby dokonać zmian w sektorze energetycznym tradycyjnie zdominowanym przez mężczyzn.

[More about the EUSEW Awards]

„Tworzymy tyle zielonej energii, ile tylko możemy. Moim celem jest stworzenie przykładu najlepszej wspólnoty energetycznej działającej ponad granicami w Europie i powielanie jej w innych regionach UE” – mówi Agnieszka Spirydowicz.

Jako prezeska polskiej wspólnoty energetycznej Zklaster od 2021 roku Agnieszka łączy swoje doświadczenie techniczne z wielopoziomowymi modelami współpracy rządowej, aby inicjować innowacyjne i zrównoważone projekty energetyczne w regionie Turowa w Polsce oraz poza nim.

„Jesteśmy w regionie, w którym występują granice trzech państw: Czech, Polski i Niemiec. Jako że każdy z tych trzech krajów posiada elektrownie węglowe i kopalnie węgla, stoimy przed podobnymi problemami związanymi z transformacją energetyczną” – wyjaśnia Agnieszka. „Aby im zaradzić, wspólnota Zklaster opracowała ekosystem oparty na energii słonecznej, wiatrowej i wykorzystaniu wodoru, a także angażuje zainteresowane strony ze wspomnianego regionu transgranicznego”.

Pod kierownictwem Agnieszki wspólnota Zklaster stała się jedną z najlepiej rozwiniętych wspólnot energetycznych w Polsce. Agnieszka jest dumna z tego osiągnięcia, które udało się zrealizować w regionie słynącym z trudności związanych z tworzeniem wspólnot energetycznych i niewielkiej liczby angażowanych w to kobiet. Jednym z jej głównych wyzwań było udowodnienie, że jako kobieta posiada wiedzę charakteryzującą branżę, w której panują duże nierówności związane z płcią. Aby to zmienić, często uczestniczy w lokalnych, krajowych i międzynarodowych wydarzeniach, aby dzielić się najlepszymi praktykami, zwiększając widoczność kobiet jako liderek transformacji w kierunku zielonej energii.

„Obecność Agnieszki jest naprawdę inspirująca dla innych kobiet uczestniczących w procesie transformacji energetycznej związanej z górnictwem węglowym, ponieważ Agnieszka wie, jak rozmawiać z politykami i decydentami na rzecz zrównoważonej i społecznej transformacji” – mówi jej koleżanka Franziska Stölzel.

Ta umiejętność wpływania i jednoczenia zaowocowała stworzeniem instalacji fotowoltaicznych o mocy prawie 100 MW. W tym przypadku Agnieszka była odpowiedzialna za zebranie zespołu na potrzeby realizacji projektu RePower Turów. Jest to ważne nie tylko dla czystej energii, lecz także dla sprawiedliwej transformacji, pobudzania tworzenia miejsc pracy i wspierania zielonej gospodarki Dolnego Śląska.

 

„W Polsce bardzo ważne jest zrozumienie, jak działają klastry energii i jak mogą one przyczynić się do zmniejszenia kryzysu energetycznego” – wyjaśnia Ewa Nowak-Iskra, Dyrektorka Regionalna Banku Gospodarstwa Krajowego. „Agnieszka inspiruje zespół swoją wiedzą i nowymi pomysłami”.

Od 2016 roku Agnieszka aktywnie angażuje się w transformację regionu, a obecnie pełni kilka dodatkowych funkcji. Wśród nich można wyróżnić m.in. stanowisko Ekspertki ds. Polityki Energetycznej w Porozumieniu Burmistrzów oraz Kierowniczki ds. Rozwoju Biznesu w Dolnośląskiej Dolinie Wodoru, którą pomogła zainicjować.

Wspólnoty energetyczne, takie jak Zklaster, są filarem unijnej dyrektywy w sprawie energii odnawialnej, a także bezpośrednio wspierają Europejski Zielony Ład i plan REPowerEU.

Agnieszka Spirydowicz jest jedną z trzech finalistek wyłonionych w konkursie European Sustainable Energy Awards 2023 w kategorii Kobieta w energii. Nagroda ta jest przyznawana kobietom prowadzącym wybitne działania, które – jeśli będą powielane – przyczynią się do przyspieszenia procesu transformacji w kierunku czystej energii w Europie. Szczególną uwagę zwraca się na wysiłki mające na celu stymulowanie realizacji programu zwalczania uprzedzeń związanych z płcią oraz wspieranie równości i równych szans w sektorze energetycznym. Pozostałe finalistki to Anastasia-Maria Moschovi i Silke Wesselmann.

Anastasia-Maria pochodzi z Grecji i przekształca badania w rzeczywiste rozwiązania w obszarze odzyskiwania krytycznych surowców. Silke pochodzi z Niemiec i stymuluje wdrażanie neutralności klimatycznej w 24 gminach w powiecie Steinfurt.

Najlepsze europejskie projekty i liderzy w dziedzinie czystej energii uhonorowani nagrodami EUSEW

Nagrody EUSEW to inicjatywa mająca na celu honorowanie wybitnych osób i projektów za ich innowacje i wysiłki w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii. Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach: Innowacje, Lokalne działania energetyczne i Kobieta w energii. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas ceremonii wręczenia nagród EUSEW w czerwcu 2023 roku, w obecności europejskiego komisarza ds. energii, Kadriego Simsona, i jury wysokiego szczebla.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni w internetowym głosowaniu publicznym, które trwa od teraz do 11 czerwca. ​

EUSEW 2023

Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii (EUSEW), ​ największe coroczne wydarzenie poświęcone odnawialnym źródłom energii i efektywnemu wykorzystaniu energii w Europie, odbywa się w dniach 20–22 czerwca pod hasłem „Przyspieszenie przejścia na czystą energię – w kierunku niższych rachunków i większych umiejętności”. Wydarzenie zgromadzi tysiące zainteresowanych stron zaangażowanych w zrównoważony rozwój w celu zbadania tematów politycznych związanych z ochroną europejskich konsumentów przed niestabilnością cen i wyostrzeniem ich umiejętności w zakresie produkcji i oszczędzania energii w obecnym kontekście energetycznym.

Rejestracja umożliwiająca udział w wydarzeniu, zarówno na miejscu w Brukseli, jak i online, jest obecnie otwarta.

Wnioski o wywiad z finalistkami Nagród EUSEW lub przekazanie dodatkowych informacji dla mediów można kierować na adres [email protected]

 

 

 

 

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.