Energetska zajednica u Hrvatskoj koja građanima donosi čistu energiju proglašena finalistom Europske nagrade za energetsku održivost 2023

Grad Križevci, kojemu je cilj da gotovo 20 % kućanstava ugradi fotonaponske (PV) sustave do 2030., primjer je uspješne suradnje energetskih zajednica i općina.

[More about the EUSEW Awards]

U samo dvije godine energetska zajednica Križevački laboratorij inovacija za klimu (KLIK) podržala je građane ugradnjom 277 kW rezidencijalnih solarnih fotonaponskih sustava. To čini ulaganje od 500 000 EUR, od čega je polovicu omogućila sama općina u obliku bespovratnih sredstava, dok su drugu polovicu pokrili vlasnici domova. To je postignuće bilo moguće zbog suradnje KLIK-a, grada Križevaca i lokalnih instalatera fotonaponskih sustava.

„KLIK je jedinstvena energetska zadruga koja pomaže građanima u energetskoj tranziciji”, izjavila je Sanela Mikulčič Šantić, upraviteljica zadruge KLIK. „Komuniciramo sa zajednicom surađujući s lokalnim organizacijama. U posljednje dvije godine organizirali smo 22 predavanja s oko 400 sudionika. Time nastojimo zajednici pružiti znanje i povezati je s drugim relevantnim dionicima kako bismo je učinili otpornijom.”

Ugrađeni fotonaponski sustav proizvest će oko 288 791 kWh obnovljive energije godišnje, što će dovesti do smanjenja godišnje emisije CO2 od 54 tone, ekvivalent uklanjanju dvanaest automobila na benzin iz prometa. Učinak KLIK-a vidljiv je ne samo u povećanju upotrebe solarne energije u gradu, već i u jačanju lokalnog gospodarstva i stvaranju 15 novih radnih mjesta do danas.

Zajedno s općinom i drugim lokalnim organizacijama, KLIK je uspostavio energetsko-klimatski ured koji djeluje kao kontaktno mjesto za 20 000 stanovnika Križevaca.

„Energetsko-klimatski ured mjesto je za susret građana, gdje mogu razgovarati i doći po informacije. To je i mjesto za inspiraciju drugih i svakako ima aktivnu ulogu u cijeloj energetskoj tranziciji”, dodao je Mario Rajn, gradonačelnik Križevaca.
„Ured je mjesto gdje se građani mogu informirati o zelenim tehnologijama. Educiramo ih, pomažemo u pripremi potrebne dokumentacije te ih povezujemo s izvođačima za ugradnju solarnih ploča u njihove domove. Pomažemo im i s administracijom kako bi dobili pristup subvencijama”, objasnila je Sanela.
Mario vidi građane kao ključne pokretače energetske tranzicije: „Želimo biti energetski neovisni do 2030. i ne možemo ništa uspostaviti ni postići bez građana.”

Energetska zajednica, koju djelomično financira EIT Climate-KIC, služi kao snažan primjer kako javni sektor može stupiti u partnerstvo s NVO-ovima kako bi uključio građane u energetske i klimatske ciljeve. Energetski projekti zajednice stup su direktive o obnovljivoj energiji EU-a te izravno podupiru Europski zeleni plan i plan REPowerEU.

KLIK je jedan od finalista koji su ušli u uži izbor Europske nagrade za energetsku održivost 2023. u kategoriji lokalnih energetskih akcija. Nagradom se daje priznanje provedenim akcijama održive energije, koje je pokrenula skupina građana ili potrošača, a koja doprinose tranziciji prema čistoj energiji na razini zajednice ili na lokalnoj razini. Također inspirira i motivira druge da provedu slične korake u cijelom EU-u, što bi rezultiralo koristima za gospodarstvo i okoliš. Drugi finalisti u ovoj kategoriji su kolektiv samopotrošnje s Balearskih otoka i „Together with the Neighbours” iz Nizozemske. ​ ​ ​ ​ 

„Together with the Neighbours” građanska je inicijativa za smanjenje potrošnje stambene energije. Kolektiv samopotrošnje s Balearskih otoka rješava energetsko siromaštvo ugradnjom fotonaponskih sustava u javnu infrastrukturu. ​ ​ 

Najbolji europski projekti i lideri čiste energije nagrađeni Europskom nagradom za održivu energiju (EUSEW) ​ 

Europska nagrada za održivu energiju ​ (nagrada EUSEW) odaje priznanje iznimnim pojedincima i projektima za njihove inovacije i napore u energetskoj učinkovitosti i obnovljivim izvorima energije. Nagrade će se dodijeliti u tri kategorije: inovacija, lokalne energetske akcije i žene u energiji. Pobjednici će biti proglašeni na svečanoj dodjeli nagrada EUSEW u lipnju 2023., na kojoj će biti prisutna europska povjerenica za energiju Kadri Simson i žiri visoke razine. ​ ​ 

 O pobjednicima će odlučiti javno glasovanje putem interneta, koje je otvoreno sada i sve do 11. lipnja. ​ ​ ​ 

 EUSEW 2023

 Europski tjedan održive energije (EUSEW), ​ najveći godišnji događaj posvećen obnovljivim izvorima energije i učinkovitoj upotrebi energije, održava se od 20. do 22. lipnja pod temom „Ubrzavanje tranzicije prema čistoj energiji – prema manjim računima i većim vještinama”. Događaj će okupiti tisuće dionika održivosti kako bi istražili teme politika povezanih sa zaštitom europskih potrošača od promjena cijena i poboljšali njihove vještine proizvodnje i uštede energije unutar trenutačnog energetskog konteksta. ​ ​ ​ ​ 

Prijave za sudjelovanje uživo u Bruxellesu i putem interneta sada su otvorene. ​ ​ ​ 

Za razgovor s finalistima nagrade EUSEW ili dodatne informacije za medije obratite se na ​ media@eusew.eu ​ 

 

 

 

 

Primajte najnovije vijesti u vaš sandučić

Klikom na "Pretplatite se" potvrđujem da sam pročitao/la i složio/la se s Politika privatnosti.