Projekto komanda, kuri pasitelkė socialines inovacijas kovai su energetiniu nepritekliumi Lietuvoje ir už jos ribų, paskelbta finaliste 2023 m. Europos tvariosios energetikos apdovanojimuose

Šis naujas požiūris į informavimo veiklą, pasitelkus elgsenos mokslus, suteikia galimybę piliečiams išsivaduoti iš energijos nepritekliaus. Šitaip spartinamas ir perėjimas prie kitokios energijos.

[More about the EUSEW Awards]

„Energijos nepriteklių geriausiai galima įveikti gerinant vartotojų sąmoningumą, keičiant jų elgseną ir taip suteikiant galimybę jiems pagerinti savo padėtį“, sako Kęstutis Kupšys iš Lietuvos vartotojų organizacijų aljanso, vieno iš 11 projekto partnerių.

Šis metodas ne tik naudingas visuomenei, bet ir daro poveikį aplinkai. Jau dabar įgyvendinant šį ES finansuojamą projektą išmetamo CO2 kiekis sumažėjo 8 970 tonų, o tai atitinka 2 000 benzinu varomų transporto priemonių pašalinimą iš kelio.

Per trejus metus konsorciumas, sukūręs Energijos nepritekliaus mažinimo sprendimų (STEP) projektą, dirbo devyniose Europos šalyse, kuriose energijos nepriteklius buvo didžiausias, kad vartotojams patartų dėl pigių arba nebrangių energijos taupymo priemonių. Jie konsultavo daugiau kaip 16 000 vartotojų ir surengė daugiau kaip 150 seminarų, kurių rezultatas – sutaupyta 38,4 GWh energijos.

Partneriai dirbo su atitinkamomis organizacijomis, kad tiesiogiai pasiektų vartotojus: „Pavyzdžiui, Lietuvoje pavyko susisiekti su puse savivaldybių. Bendradarbiavome su priešakinių linijų darbuotojų organizacijomis, tokiomis kaip Lietuvos socialinių darbuotojų asociacija, rengdami mokymus ir kurdami karštąją liniją energetikos klausimais“, – sakė Kęstutis.

Šis bendradarbiavimas turės ilgalaikį poveikį ir pasibaigus projektui. Dalyvaujančios organizacijos tapo efektyvaus energijos vartojimo ekspertais ir toliau teiks konsultacijas vartotojams, kai jiems jų prireiks.

„Mums labai svarbu stiprinti socialinių darbuotojų kompetencijas, o pagal STEP rengiamus mokymus subūrėme komandą, kuri dirba su bendruomenių žmonėmis, kad būtų padidintas energijos vartojimo efektyvumas ir sutaupyta lėšų“, – aiškina Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos prezidentė Jūratė Tamašauskienė.

Kitos novatoriškos informavimo priemonės – „energijos centrų“, kurie teiktų konsultacijas apie renovacijos priemones ir padėtų pažeidžiamiems vartotojams susisiekti su išmokytais specialistais, įsteigimas. Šitaip būtų mažinamas ir energijos suvartojimas, ir mažėtų sąskaitos už ją. Įgyvendinant projektą, kuris baigėsi 2022 m. gegužės mėn., sukurta daug išteklių ir pastebėta geriausios praktikos pavyzdžių, kuriuos galima lengvai atkartoti kituose miestuose ir šalyse.

Plėtodamas propagavimo priemones ir teikdamas politines rekomendacijas STEP taip pat prisidėjo prie ilgalaikių vyriausybės mechanizmų, kuriais sprendžiamas energijos nepritekliaus klausimas, įdiegimo.

„Lietuvoje šiuo metu veikia kelios schemos, pagal kurias daugiabučiuose namuose gyvenantys vartotojai gali gauti valstybės finansavimą energijos vartojimo efektyvumui didinti“, – priduria Kęstutis.

STEP buvo vykdomas Bulgarijoje, Kipre, Čekijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Portugalijoje, Slovakijoje, Lenkijoje ir Jungtinėje Karalystėje. Maždaug 8 proc. ES gyventojų kenčia nuo energijos nepritekliaus, todėl pokyčiai šioje srityje yra naujas ir svarbus būdas siekti energetikos tikslų.

Projektas yra ES finansavimo, skirto novatoriškiems projektams, kovojantiems su klimato kaita, sėkmės pavyzdys. Namų ūkių energijos vartojimo efektyvumo didinimas ir energijos nepritekliaus problemos sprendimas tiesiogiai padeda įgyvendinti Europos žaliąjį kursą ir REPowerEU planą.

 

STEP yra vienas iš trijų finalininkų, patekusių į 2023 m. Europos tvariosios energijos apdovanojimų kategoriją. Apdovanojimas skiriamas už įgyvendinamus arba neseniai užbaigtus ES finansuojamus projektus, kurie rodo originalų ir novatorišką perėjimo prie švarios energijos būdą. Kiti finalininkai šioje kategorijoje yra Alkuevos plūduriuojantis saulės energijos parkas iš Portugalijos ir „TrAM“ (Transportas: pažangus ir modulinis) iš Norvegijos.

„TrAM“ yra pirmasis pasaulyje visiškai elektrinis greitasis keltas, kurio išmetamų teršalų kiekis yra nulinis. Alkuevos plūduriuojantis saulės energijos parkas yra hibridinės energijos projektas, jungiantis saulės energiją, hidroenergiją ir saugojimą baterijose.

Geriausi Europos švarios energijos projektai ir lyderiai pagerbti EUSEW apdovanojimuose

Europos tvariosios energijos apdovanojimai (EUSEW apdovanojimai) apdovanoja išskirtinius asmenis ir projektus už jų inovacijas ir pastangas energijos vartojimo efektyvumo ir atsinaujinančiųjų energijos šaltinių srityje. Apdovanojimai bus teikiami trijose kategorijose: inovacijų, vietos energetikos veiklos ir moterų energetikoje. Nugalėtojai bus paskelbti per EUSEW apdovanojimų ceremoniją 2023 m. birželio mėn., dalyvaujant už energetiką atsakingam Europos Komisijos nariui Kadri Simsonui ir aukšto lygio žiuri.

Nugalėtojai bus išrinkti viešu balsavimu internete, kuris vyks iki birželio 11 dienos. ​

EUSEW 2023

Europos tvarios energijos savaitė (EUSEW) – didžiausias metinis renginys, skirtas atsinaujinantiesiems energijos šaltiniams ir efektyviam energijos vartojimui Europoje, vyks birželio 20–22 d. Jo tema – „Spartesnis perėjimas prie švarios energijos – mažesnės sąskaitos ir geresni įgūdžiai“. Renginys suburs tūkstančius tvarumo srities suinteresuotųjų šalių, kad jos išnagrinėtų politikos temas, susijusias su Europos vartotojų apsauga nuo kainų svyravimo ir jų gebėjimų gaminti ir taupyti energiją gerinimu dabartinėmis energetikos sąlygomis.

Registracija į renginį Briuselyje ir dalyvavimą internetu jau galima čia.

Dėl interviu su EUSEW apdovanojimų finalininkais arba papildomos žiniasklaidos informacijos kreipkitės adresu ​ media@eusew.eu

 

 

 

 

Gaukite naujinimus savo el. pašto dėžutėje

Spustelėdama(s) "Prenumeruoti" patvirtinu, kad perskaičiau ir sutinku su Privatumo politika.